IX.ročník šachového turnaja TORYSA OPEN 2005

26.9.2005 sa uskutočnil 9. ročník šachového turnaja O PUTOVNÝ POHÁR HOTELA TORYSA “TORYSA OPEN“ v Sabinove. V prekrásnych priestoroch nového hotela sa zišlo 58 vyznávačov kráľovskej hry z 11 šachových klubov Prešovského a Košického kraja. Zaujímavá prvá cena prilákala na štart hneď niekožko silných extraligových hráčov. Ozdobou turnaja bol predovšetkým čerstvý šachový veľmajster z Prešova - Martin Mrva (2494), ako aj medzinárodný majster Mikuláš Maník (2485) a dvaja FIDE majstri Vladimír Mrva a Martin Krajňák. O doteraz najsilnejšom obsadení turnaja, svedčí aj priemerné elo prvej desiatky nasadených hráčov a to úctihodných 2280 elo! Dokonca 22 hráčov malo raiting väčší ako 2000 elo a celkový priemer 2175 elo. V 9.kolovom “švajčiaraku“ s hracím tempom 2x15min. sa podľa predpokladu najviac darilo najväčšiemu favoritovy, M.Mrvovi, ktorý si po 6 výhrach a 3 remízach pripísal na svoje konto 7.5 bodu a jasné víťazstvo. Aj napriek miernej indispozícii spolufavorit turnaja, špecialista na bleskovú hru M.Manik ,obsadil až 13.miesto! Fide majster V.Mrva - 10.miesto a M.Krajňák ,ktorému sa vôbec nedarilo, dokonca až 20.miesto. Dá sa povedať, že titulovaným hráčom v turnaji “ruže nekvitli“ a mladí, draví hráči im dali poriadne zabrať. Druhé miesto získal s počtom bodov 7 - N.Zambor (2330) z extraligového družstva Hydina Košice. Prekvapením turnaja bol jednoznačne Š.Lyocsa (2142)-VLA Košice, ktorý ani raz neprehral a po 5 výhrach a 4 remízach získal 7 bodov a obsadil 3.miesto!
V kategórii do 15 rokov boli ocenení 3 hráči. Prvenstvo z minulého ročníka obhájil v tejto kategórii S.Sremaňák z 1.ŠK Prešov, keď získal 5 bodov a v celkovom hodnotení mu patrilo 17. miesto. Druhé miesto obsadil čerstvý účastník majstrovstiev sveta mládeže vo Francúzsku, domáci talent, Peter Jendrichovský ,keď obsadil celkovo 22 miesto a získal 5 bodov. Tretím ocenením bol najmladší účastník turnaja a to Oliver Tropp z Kežmarku- 37 miesto a 4 body. Najlepším s pomedzi domácich hráčov ŠK Sabinov sa stal Rudolf Beliš(2132), ktorý sa umiestnil v silnej konkurencii na 5.mieste so ziskom 6.5 bodu.
  Veľkou atrakciou turnaja bola nielen pre samotných hráčov, ale aj pre divákov, elektronická šachovnica vďaka ktorej mohli diváci sledovať priebeh partie na prvom stole v pohodlí kaviarne hotela online na veľkoploťnej obrazovke.
  Vďaka za vynikajúce podmienky a zdarný priebeh turnaja patrí sponzorom turnaja a to predovšetkým samotnému Hotelu Torysa, ako aj firmám Sanas Sabinov a TTTrend.

I.ročník bleskovkového turnaja v šachu SANAS OPEN 2006

8.5.2006 sa sabinovskí šachisti lúčili so sezónou 2005/2006 turnajom v bleskovom šachu - Sanas open. Turnaja sa zúčastnilo 34 šachistov v príjemnom prostredí reštaurácie hotela Torysa. Súťažilo sa na 11 kôl. Po štyroch kolách boli s plným bodovým ziskom iba dvaja hráči - Peter Molnár a Martin Mrva. Ich vzájomný duel sa skončil Molnárovým víťazstvom, čím sa tento dostal na prvé miesto a už ho do konca turnaja nikomu neprepustil. Stratil celkovo iba 1 bod po dvoch remízach a to mu na celkové prvenstvo stačilo. Turnaj vyhral s 10. bodmi, na druhom mieste skončil IM Mikuláš Maník - 9,5 bodu, tretí skončil GM Martin Mrva - 8 bodov a štvrtý skončil Roman Juhár - 7 bodov. Okrem týchto šachistov boli ocenení aj najlepší šachisti do 15 rokov. Túto kategóriu vyhral Prešovčan Vladimír Jacko - 6 bodov a ďalšie dve miesta obsadili domáci Peter Jendrichovský a Maroš Kandráč - obaja po 5 bodov. Cenu dostal aj najmladší účastník turnaja, 7 ročný Patrik Kravec z domáceho oddielu.