M SR družstiev mladších žiakov - Martin 2010

 

Pekný a slnečný prvomájový deň sa niesol v znamení tvrdých bojov o titul Majstra SR 2010 v kategórii družstiev mladších žiakov. V lukratívnych priestoroch martinského Hotela Luna sa z prihlásených 34 prezentovalo 30 družstiev zo všetkých kútov Slovenska. Okrem priestrannej hracej sály bola k dispozícii kaviareň, letná terasa a reštaurácia, kde sa mohli všetci účastníci posilniť chutným obedom.


Majstrovský titul obhájila suverénnym spôsobom Liptovská šachová škola A (priemerné Elo 1747) s plným počtom 21 bodov, ktorá valcovala všetko, čo jej stálo v ceste. O zlaté medaily sa podelili po kompaktnom výkone celého družstva Viktor Gažík (1808F) 6/7, Ondrej Mráz (1794F) 6,5/7, Veronika Gažíková (1765F) 5,5/7 a Tomáš Adamčiak (1620F) 6,5/7. Okrem víťazného pohára, medailí a vecných cien čakalo na Liptákov aj milé sladké prekvapenie od vedenia hotela v podobe veľkých zmrzlinových pohárov.
Strieborné medaily vybojovalo družstvo z východu Slovenska - ŠK Sabinov s 18 bodmi (priemerné Elo 1523), ktoré sa v turnaji muselo skloniť len raz, pred celkovým víťazom. Hoci vyhrali tri zápasy len najtesnejším rozdielom, ich druhé miesto je plne zaslúžené. Sabinovčania ťažili hlavne z výborného výkonu prvých dvoch šachovníc: Martin Ištoňa (1751F) 5,5/7, Patrik Kravec (1730) 5/7, Milan Pavlík (1475) 4/7 a Karen Marjanovičová (1136) 3/7.
Aby boli všetky cenné kovy rovnomerne rozdelené po celej republike, bronz putuje na západ našej krajiny – Lokomotíva Trnava s 15 bodmi (priemerné Elo 1634) podľahla len Liptákom a druhému Sabinovu. O medaily sa podelili Matúš Mackovič (1838F) 4,5/7, Peter Puškár (1655) 5/7, Martin Majtán (1576) 4,5/7 a Hana Dzurjaninová (1467) 3,5/7.
Štvrté miesto obsadilo družstvo ŠK Komplet Modranka A (1606) so 14 bodmi, 5.miesto patrilo s rovnakým počtom bodov TJ Mladosť Žilina (1585); na 6.mieste s 13 bodmi skončil KŠN Bratislava (1548), ktorému bol výraznou posilou Matej Šošovička (1875F) 6,5/7; príjemným prekvapením bola siedma priečka pre ŠK Dvory nad Žitavou (1315) s 12 bodmi. S rovnakým počtom bodov sa do prvej desiatky vtesnali ešte družstvá ŠK Osuské (1607), ktorému bol oporou Marcel Špaček (1651F) 6/7; Junior Banská Bystrica (1530) ťahal Viktor Haring (1863F) 6/7 a KK Bosco Bardejov (1510), kde najviac bodovala Viktória Sikorčinová (1500) na štvorke 5/7.
Zaujímavé mená posilnili aj iné kluby na prvých doskách, ale hracie tempo majstrovstiev nebolo pre nich príliš priateľské: Christopher Repka (1964F) nazbieral v drese ŠKM Spišská Stará Ves 4,5/7; László Takács získal pre TŠC Martin A 3,5/7; Slavomíra Galovičová (1676) hájila farby LŠŠ B s 2,5/7; Mária Šimová (1420) prispela ŠK Dunajská Streda 3/7; Róbert Druska (1427) uhral pre ŠK Ružomberok A 3/7…

 

Správa o nádhernom 1. máji 2010

Po takmer 3,5 hodinovej ceste a obligátnom 45 minútovom oneskorení otváracieho ceremoniálu sa žiaci konečne usadili k šachovniciam. Z našich to, ako obyčajne, najťažšie znáša Patrik. Bolesti hlavy a brucha z predzápasovej trémy urobili svoje. Pohľad naňho hovorí jedno : so mnou v prvom kole nepočítajte.

 

1.kolo ŠK Sabinov – ŠK Štefanov 2,5 : 1,5

Konečne začíname. Po pár ťahoch je Patrik zázračne vyliečený a ako prvý z družstva zaznamenáva bod. Po chvíli mi hlási, že Karen nejdú hodiny (idú iba tie na súperkinej strane a stále). Chvíľu sme uvažovali, že to necháme tak, veď je to vec súperky aby si strážila svoj čas, no potom sme si povedali, že takto vyhrávať nechceme a hlásime chybu rozhodcovi. Karen nakoniec prehrala no Milan uhral bod a Martin po trápení remizoval. Prvé tri body sú naše.

 2.kolo Liptovská šachová škola A – ŠK Sabinov 3,5 : 0,5

 Nastupujeme proti favoritovi turnaja a bohužiaľ v mieste kde sa nedajú partie sledovať (malá vada turnaja – k prvým trom „stolom“ sa diváci nedostanú). Výsledok je očakávaný aj keď som nepredpokladal také nízke skóre. Pol bodu uhral akurát Martin.

 3.kolo ŠK Sabinov – KŠN Bratislava 2,5 : 1,5

 Opakuje sa scenár z 1. kola. Karen prehráva (žeby tu bola iba do počtu?), Patrik s Milanom vyhrávajú a Martin vybojuje so Šošovičkom remízu. Ďalší tesný výsledok ale hlavne tri body sú naše.

 4.kolo Liptovská šachová škola B – ŠK Sabinov 0: 4

 Len čo naši zasadli k šachovniciam zvoní mi mobil. Volá mi tréner našej mládeže, aby som „motivoval“ Karen k lepšiemu výkonu. Tentoraz ale netreba Karen končí ako prvá a víťazne. Postupne sa k nej pridávajú aj ostatní a je tu víťazstvo na nulu.

 5.kolo ŠK Sabinov – KK Bosco Bardejov 2,5 : 1,5

 Také malé derby. Karen prijíma telefonické rady od trénera no pri partii sa ich vôbec nedrží a znovu prehráva. Našťastie to chlapci zvládajú aj bez nej. Nikto netuší, že jej hviezdne chvíle ešte len prídu. Tentokkrát víťazný polbod zabezpečuje Milan. Usporiadatelia konečne zverejňujú aj priebežné poradie a sme veľmi potešení, keď zisťujeme, že sme tretí.

 6.kolo ŠK Sabinov – Lokomotíva Trnava 2,5 : 1,5

Druhé nasadené družstvo turnaja. Priznám sa, som skeptický. Naše družstvo sa už ale vidí na stupňoch víťazov. Ja ostávam na chodbe ( na miesto kde hrajú naši aj tak nedovidím) a čakám ako to dopadne. Ako prvá sa objavuje Karen a so širokým úsmevom na tvári mi oznamuje „vyhrala som“. Ja si v duchu hovorím – Trnava je síce silné družstvo ale naši chlapci ešte jeden bod uhrajú. Idem s Karen späť do hracej miestnosti a Martin mi ukazuje že vyhral. Patrik nesleduje svoju ale Milanovu partiu a keď Milan prinúti súpera prijať remízu dvíha ruky nad hlavu. V návale radosti urobí chybu a prehráva svoju partiu. Nevadí zápas vyhrávame a sme priebežne druhí.

 7.ŠK Osuské – ŠK Sabinov 1 : 3

Žreb nám prihral do posledného kola slabšieho súpera. Sme druhí s trojbodovou stratou na prvého a trojbodovým náskokom pred tretím družstvom. Prví už byť nemôžeme no remíza nám stačí na udržanie si 2. miesta. V prípade prehry by sme neboli ani tretí. Opäť ostávam na chodbe no som tak nervózny, že idem radšej do baru dať si kávu na ukľudnenie. Ani som ju nedopil a už je tu Karen – „vyhrala som“. Úžasné! Cítim, že druhý bod urobí Martin. Zatiaľ ešte neprehral a nechce sa mi veriť, že si pokazí bilanciu v poslednom zápase. Keď sa pozriem do hracej miestnosti vidím, že naši sa usilujú presvedčiť súperov aby prijali celkovú remízu, no im ide o 3. miesto, takže nemôžu. Nakoniec je to tak ako som predpokladal – Martin vyhráva (aj keď iba na čas) a ako bonus sa k nemu pridáva ešte Patrik.

Sme vicemajstri Slovenska na rok 2010!!!